שאלות ותשובות

 

שאלה: במקרה של תאונת דרכים, איזו חברת ביטוח מחויבת לפצות אותי על נזקי הגוף שנגרמו לי כתוצאה מהתאונה?

תשובה: חברת הביטוח שמבטחת אותך בביטוח חובה. היינו חברת הביטוח שלך גם אם מדובר בתאונה בא היה מעורב רכב צד ג.

 

שאלה:  אם עשיתי תאונת דרכים באשמתי המלאה, האם אני עדיין זכאי לפיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לי מהתאונה?

תשובה: כן. האחריות לפיצוי מבוטח בביטוח חובה הינה "אחריות מוחלטת" וככל שרישיון הנהיגה והביטוח חובה היו בתוקף, חברת הביטוח מחויבת לפצות את המבוטח עבור נזקי הגוף שנגרמו לו כתוצאה מתאונת הדרכים גם אם הוא אשם בתאונה.

 

שאלה:  מהם המסמכים שעלי לרכז בתביעה לפיצוי עקב תאונת דרכים?

תשובה: תעודת ביטוח חובה, רישיון נהיגה, מסמכים רפואיים, אישורי מחלה, אישור משטרה – הודעה על תאונת דרכים, אישור על היעדרות מעבודה.

 

שאלה: מהי תקופת ההתיישנות שניתן להגיש תביעה לפיצוי בגין תאונת דרכים?

תשובה: 7 שנים ממועד התאונה, ואם מדובר בקטין – 7 שנים מהגיעו לגיל 18.

 

שאלה:   אם אני זכאי ליותר מקצבה אחת מהמוסד לביטוח לאומי בענפים שונים. האם אני זכאי לקבל את שתיהן?

תשובה:  לא. במקרה כזה ניתן לקבל רק קצבה אחת. את הקצבה הגבוהה מבין השתיים.

 

שאלה: אם קרתה לי תאונת דרכים בדרך לעבודה, האם זו "תאונת עבודה" ומי אחראי לפצות אותי על נזקי הגוף שנגרמו לי כתוצאה מהתאונה?

תשובה:  תאונת דרכים שאירעה בדרך לעבודה ובדרך חזרה מהעבודה, נחשבת ל"תאונת עבודה". במקרה של תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה ניתן לתבוע גם את המוסד לביטוח לאומי וגם את חברת הביטוח (ביטוח חובה), אולם יש לזכור שאין כפל פיצוי, כלומר שהפיצויים שיתקבלו מהמוסד לביטוח לאומי, ינכו מהפיצוי שיתקבל במסגרת התביעה  נגד חברת הביטוח.

 

שאלה:  מי אחראי לפצות את בני בן ה – 8 שנפל בשטח בית הספר במהלך ההפסקה ושבר את הרגל?

תשובה:  ראשית יש לבדוק איך קרתה התאונה? ולברר האם היה מפגע או מכשול בשטח ביה"ס שגרם לנפילה? האם היו עדים לנפילה ועוד. אם אכן היה מפגע, ניתן לתבוע את בית הספר בעוולת רשלנות, מקום בו היה מפגע במקום בו נפלה וכן את חברת הביטוח מכוח פוליסת ביטוח תאונות אישיות או פוליסת ביטוח תלמידים שיש לכל ילד עד גיל 12 במדינת ישראל.

 

שאלה: מה עליי לעשות לאחר פציעה כתוצאה מתאונת דרכים או כתוצאה מנפילה או מפגע שבגינו נרגמו לי נזקי גוף?
תשובה: מאחר שחברות הביטוח והביטוח הלאומי מערימות קשיים רבים על מבוטחים בדרך לקבלת הפיצוי שמגיע להם, מומלץ מאוד להיוועץ עם עו"ד מנוסה בתחום כבר בשלבים הראשונים על מנת להכין את התביעה בצורה הטובה ביותר.

 

שאלה: מה לעשות אם הייתי מעורב בתאונת דרכים?

תשובה: 5 השלבים שיעשו לכם סדר למקרה שחס וחלילה הייתם מעורבים תאונת דרכים: 

 

שלב א' – נקודה קריטית להמשך:

 • נסו ליצור קשר עם אדם קרוב שיגיע אליכם כמה שיותר מהר למקום התאונה או שלפחות יהיה איתכם בטלפון על מנת לסייע לכם בכל הפעולות הנדרשות מכיוון שיש סיכוי גבוה שתהיו קצת מבולבלים לאחר התאונה.

 

 • בזירת התאונה חשוב מאוד, ככל שניתן: (רלוונטי גם לתביעת רכוש על נזקי הרכב שמתנהלת מול הביטוח צד ג' של כלי הרכב השני שמעורב בתאונה וגם לתביעת נזקי הגוף שמתנהלת מול ביטוח החובה שלכם ללא קשר לנסיבות התאונה)

 

 • לקבל פרטים מלאים מכלי רכב אחרים שהיו מעורבים בתאונה. (שם מלא, מספר ת.ז., כתובת, מספר טלפון, פרטים של הביטוח, פרטים של הרכב המעורב. כמובן שמומלץ מאוד לצלם בפלאפון את כל המסמכים והתעודות – ותוודאו שהתמונה בפוקוס!)

 

 • לצלם את הזירה מכל מיני זוויות כמו שהיא לאחר התאונה. תמונה קרובה וגם רחוקה שאפשר יהיה לראות את סביבת הזירה מה שיעזור בשלבים מאוחרים יותר להוכיח אשמה.

   

 • לכתוב פרטים של עדים לתאונה, ככל שהיו.

 

 • אם אינכם מסוגלים להתפנות באופן עצמאי למיון, תזמינו אמבולנס. אל תהיו גיבורים, אתם עלולים להחמיר את הנזק.

 

שלב ב' – קבלת טיפול רפואי בבית חולים:

 • חשוב מאוד לגשת לקבלת טיפול רפואי ראשוני לאחר התאונה גם אם אתם חושבים ש"הכל בסדר" ושזה יעבור. בהרבה מקרים ישנן פגיעות שלא שמים לב אליהן בסמוך לתאונה והפגיעה והכאב מתגלים ומופיעים בשלב מאוחר יותר, לפעמים אפילו ממש מאוחר ואם לא התלוננתם על זה בסמוך לתאונה, יהיה קשה מאוד לשכנע את חברת הביטוח שהפגיעה נגרמה כתוצאה מהתאונה. על כן חשוב בסמוך לאחר התאונה לגשת לחדר המיון, להיבדק ולקבל טיפול רפואי.

 

 • בחדר המיון חשוב לציין כי סיבת ההגעה הינה תאונת דרכים או תאונת עבודה אם מדובר בתאונת עבודה וכן לפרט בפני הרופא את כל הכאבים והפגיעות שמהם הנכם סובלים. יש לזכור כי בתחום המשפט "מה שלא כתוב לא קיים" ולכן יש לוודא כי הרופא תיעד את תלונותיכם במלואם ואם נתקלתם בתלונה שלא מופיעה יש לבקש להשלים את החסר.

 

 • ישנה חשיבות רבה להתלונן בפני רופא על כל הכאבים ומגבלות מהם הנכם סובלים עקב התאונה.

 

שלב ג' – קבלת אישורי מחלה בקופת חולים:

 • אחרי שאתם משתחררים המיון מומלץ להגיע לרופא המשפחה ולבקש אישורי מחלה וזאת כדי לקבל את מלוא השכר שמגיע לכם על פי החוק עבור התקופה שנעדרתם ממקום העבודה.

 

שלב ד' – קבלת אישור משטרה:

 

 • בסמוך לאחר התאונה יש להגיע לתחנת של משטרת התנועה שבידכם אישור על קבלת טיפול רפואי, תעודת ביטוח חובה תקפה למועד התאונה, רישיון נהיגה תקף למועד התאונה ורישיון רכב.

 • בתחנת המשטרה תתבקשו לציין את מקום התאונה, תאריך התאונה, שעת התאונה המשוערת וכן את פרטי כל המעורבים בתאונה.

   

 • לאחר מכן תקבלו את "אישור המשטרה" (לפעמים מקבלים את האישור בדואר כמה ימים אח"כ). תבדקו שהפרטים שהודפסו באישור המשטרה הם אלו שמסרתם.

 

שלב ה' – איסוף תיעוד רפואי וקבלות על הוצאות:

 • כדי שתקבלו פיצוי מקסימאלי מחברת הביטוח, יש לשמור כל מסמך ומסמך מיום התאונה ועד לקבלת הפיצוי הכספי לרבות צילומי רנטגן, אישורי מחלה, תיק פיזיותרפיה, מרשמי תרופות, הפניות לרופאים סיכומי מחלה, סיכומי אשפוז, קבלות על ביקורים בקופ"ח, קבלות על טיפולים אלטרנטיביים, קבלות נסיעה, קבלות חניונים וכו'.

   

 • כמו כן, אם שכרתם עזרה בגלל המגבלות הרפואיות שיש לכם כתוצאה מהתאונה, מומלץ להחתים את נותן העזרה, אפילו אם מדובר בבן משפחה או חבר קרוב, על מסמך המפרט את השכר והשעות.

   

   

זכרו להתייעץ עם עו"ד שמתעסק ספציפית בתחום נזקי הגוף והביטוח, עדיפות לעו"ד שייצג או מייצג חברות ביטוח ויודע איך להתנהל ולעבוד מולם.

תכירו שבמקרים רבים חברות הביטוח פונות בעצמן לנפגעים כדי לסלק את התביעה מהר ככל האפשר ובסכומים אפסיים.

כמו כן, יכול להיות שתתקלו בחוקר מטעם חברת הביטוח, זכרו שכל מהות תפקידו זה לחסוך כסף לחברת הביטוח ולוודא שאתם תקבלו פיצויים מינימליים. לכן חשוב ומומלץ לא לשתף פעולה עם החוקרים, זו זכותכם, כן כן אין עליכם חובה לשתף איתם פעולה והכי חשוב זה לא לחתום על שום דבר שהם נותנים לכם לחתום! 

לרוב החוקרים עובדים במסווה ולא יציגו עצמם כחוקרים לכן חשוב לא לשתף אנשים זרים בפרטי הפרטים של התאונה.

 

 

*השאלות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין ואין לעשות בהן כל שימוש משפטי;

להתייעצות ראשונית ללא התחייבות צור קשר עוד היום. לחצו כאן